Sign up for my weekly Newsletter

  • Best of the week from See Your Toes
  • Other content from the web we found interesting this week
  • Reviews of books and health and fitness gadgets

But eating real food is way to expensive

The two most common excuses I hear why people cannot change their diet to a real food diet is because it is to expensive and because it is too much of a hassle. I will address the latter in my next post, but today we are going to address the money part.

I am going to start off by saying eating real food can be more expensive, but that does not mean it has to be. Based on what we spend a month for our family, a family of four can afford to never be hungry and eat healthy for about $140 a month per person, so in four weeks a family of four should be able to live off of $140 a week.

What will I get for $140

For $140/person per month what will you be eating? Let me give you an idea by looking at my food today which was a very typical day.

Breakfast
I started out with a frittata with peppers, onion, spices and ham with some cheese on top. On the side, I had two strips of bacon, a half grapefruit and 2 strawberries. I had two cups of coffee with coconut milk for my morning caffeine boost.

Very typical real food breakfast

Morning Snack
Apple with 100% peanut butter

Lunch
I had a salad with romaine lettuce, peppers, cucumber, tomatoes with some chicken on top and olive oil and balsamic vinegar for a dressing.

Dinner
For dinner, I had chicken with homemade tomato sauce, roasted veggies and some sweet potato fries sliced and cooked on a cookie sheet in the oven.

Also along the way I drank about 3/4 of a gallon of water, which I measure by carrying around a 1/2 gallon bottle which I refill during the day, and some iced green tea I made.

There you go, those are the types of foods in a typical day. The fruit takes care of the sweet tooth, I get plenty of veggies and some good protein.

So how is it that I can buy all this food and eat this well every day on $140/person?

Buy smart. What we do not do is look recopies and write our grocery list. We look at what food we have, what food is on sale, and then we decide what types of meals we will make. Most of the time we do not have a set meal plan, but we have the basics of chicken, pork, hamburger a variety of veggies, and we come up with different varieties.

Sales, sales, sales

It is very rare, very rare indeed, that we buy food that is not on sale. Does that mean that we may go a few weeks without our favorites? Yes, but it is worth it.

Here are some magic numbers we look for. For our fruits and veggies we almost never spend above $1.00/lb. The exception may be with berries, but those we also only buy when they are deeply discounted. When peppers are 3/$1, we stock up. When bananas are .39/lb buy in bulk. When peppers are $1/each or apples are $1.49/pound you can be assured they are not making their way into our grocery cart.

When it comes to meat my limits have always been $1.99/lb. Recently that number has become $2.50/lb, but only when needed. I cannot remember the last time I spent more than $2.50/lb for a piece of meat in the grocery store. Does that mean I don’t each much Filet Mignon? Yup, but I can cook chicken at least 3,663 different ways.

To shop like this you really need to know your prices. If I walk into a store and see a green bell pepper for .88/ea it may look like a great deal, but I know from experience that at that price, it is no bargain. After a while, you will get to know what the prices are and what is a good bargain.

When I say buy on sale, I really mean just about everything. Eggs, milk, cheese, meats, all are purchased when it is on sale, not at its normal price. Yes it sounds limiting, but if you dedicate yourself to it, you will never be wanting.

Know when the sales end

Another trick is to know when the sales end. Say eggs are on sale for .99/dozen, but you are only allowed to buy two at a time. You may make a couple of trips to the store during the week to stock up. If the sale ends on Tuesday, and the new sale starts Wednesday, you can check the new add before the current sale ends. So if you notice the egg sale is being carried over for another week then there is no reason to go overboard stocking up, but if the sale ends and there are no eggs on sale in the coming week you may want to make a few trips to the store in the last day or two.

Different locations

Your area may vary, but around here I can go to a Sprouts, a farmers market, Walmart and three different groceries stores. Even if you don’t have that many locations, there is a good chance you have at least a few options. Get to know each store and what their prices are. I know the best place to get chicken breast is Walmart, so even when chicken goes on sale at my local Safeway I can see if it is better than Walmart’s price.

Buy in bulk, but beware

Buying in bulk can save you money, but beware, bulk does not always mean savings. That 25 pound bag of carrots looks like a great price, but figure out what you are really paying per pound. From my experience, it is rare that even buying bulk at Costco or Sam’s Club is ever better than buying when things are on sale.

Check around for other options in your area. Around here we a place that buys items that are close to the expiration date and sells them dirt cheap. If you hit them on the right day you can get some good meals for the next day or two. We also have a place that sells in bulk to restaurants, but anyone with a business can shop there. Sure, we need to get our skinless boneless chicken breast at 40 pounds at a time, but at $1.19/lb we make room in the freezer.

Invest to save money

We eat a lot of meat, and when it comes to lunch meat it can get expensive. If you head on over to the deli and buy some ham or turkey, you are going to be spending somewhere in the area of $6 to $9 per pound most likely. One way I used to save some money is by going to buy the small boneless turkey’s or the small 3 pound hams you can find in the meat section. Then i would take them to the deli and ask them to cut them up, this was half the price of buying from the deli.

Then I found an even better way.

Towards the end of last year I purchased this bad boy.

Great $80 investment

Now this is not the greatest meat slicer in the world, but it does the job and I use it every week. Now I can buy my own stock of ham or turnkey or cheese just like the deli section has, but I can purchase it for around $2.00-$2.50/lb. Now we are talking real savings. Yes, I had the initial investment of $80, but after less than three months the thing has paid for itself.

Always look for other ways

I was recently talking to a Las Vegas personal trainer Luke Ciciliano about this post, Luke had another great idea. Luke does not buy shredded cheese, why pay for someone else to shred it for you? Buy your cheese in bulk, when it is on sale of course, and shred it yourself.

Always be on the lookout for other ways to save some money. Are almonds on sale at Sprouts? Buy 5 pounds and make your own almond butter. Fresh broccoli on sale? Buy a bunch and freeze some.

If you make the commitment to only buying when on sale and being creative you will be able to feed your family for $140/person per month. I know, because I do it.

I would love to hear your tips on saving money on real food.

See Your Toes launching a new weekly feature in April

We are about to launch a new feature that I am very excited about!

I have been very happy with the growth of See Your Toes over the last few months and we look forward to growing and evolving into a better blog. What I really want to do here is become a place for you to not only find out about what I did to lose weight and keep it off, but I want to be a place where you come to find out about the latest in health and fitness.

We are also going to spend more time talking about kids health issues as that is really where my passion is. This blog will strive to keep a good balance between kids, adults and family health matters.

So what’s new?

See Your Toes Expert Interviews

If you know me from my from prior to launching this blog, you probably know at different times over the last two years I have done a lot of Skype interviews with the topics of sports and real estate. Well now I am preparing to take that format here. I am going to be launching a four times a month interview with different leaders from around the web.

The four areas we will be focusing on, one per week for the first four Thursdays of each month are:

  • Exercise/Running
  • Diet/Food
  • Kids Health
  • Success Stories

I have already started to line up guest for next months shows. So far I have not had anyone say no, so that is a good thing. I intend on keeping each video interview short (close to 5 minutes) and post them on the blog.

If you have anyone in any of these four categories you think I should be interviewing, or if you think I should be talking to you, make sure you leave me a comment either on the blog or on the Facebook Page or hit me up on Google Plus or Twitter.

Mind blowing new diet thanks to The Doctors

I saw this new diet called The 17-Day Diet floating around on one of my RSS feeds Pounds to Miles. Love your stuff Brandy! What is so great about this “revolutionary” diet is that it is considered revolutionary. Just check out the video below, here is what the diet consist of foods such as Eggs […]

Continue reading...

At-home workout of the week for 3-19-12

This week we are going to get our sprint on again. Sprinting is a great way to get the heart pumping and get the benefits of a run without pounding for mile upon mile. Ten rounds for time 50 meter sprint 10 Burpees 10 Situps  

Continue reading...

My not so secret love affair with a shoe

What the Trail Gloves look like before I got my money worth

These Merrell Trail Gloves are my favorite footwear I have ever owned. Can’t you tell by the wearing out on the bottom (see blow). Check out below what a new pair look like, then go back up and look at mine again. I am going to tell you about them then give you some tips and advice because I know you […]

Continue reading...

My problem with low-carb, Paleo, Atkins etc…

Eat real food

When people ask me how I got back in shape so quickly, I always tell them that it is easy. All you need to do is ERF. ERF Eat Real Food. It is that simple. No reason to over think it. Eating real food is the most important thing, even more valuable than exercise. So the next logical question, what is real food? […]

Continue reading...
replica rolex uk cheap rolex watches for men Cheap Replica Watches replica watches uk replica rolex watches uk replica rolex watches replica watches swiss replcia rolex http://www.playallgospel.com/freeno/freeno.php http://www.ppcprofitsblueprint.com/freeno/freeno.php http://www.propertyinvestingqueensland.co.nz/free/freeno.php http://www.robertramosjr.com/free/freeno.php http://www.rolffinke.com/free/freeno.php http://www.rushdiabuseedo.com/free/freeno.php nike free run femme nike free run pas cher Nike Free Run Nike free run 4.0 v3 nike free run 2.0